Jak by měl vypadat kvalitní bezpečnostní spínač?

  • admin
  • Říjen 26, 2020
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak by měl vypadat kvalitní bezpečnostní spínač?

Vybrat kvalitní bezpečnostní spínač je klíčové nejen ve výrobních provozech. Jak na to? O tom vám řekneme více v tomto článku.

Bezpečnostní spínače dělají přesně to, co byste od nich očekávali. Zajišťují bezpečnost provozu. Co ale očekávat od kvalitních a dobře vyrobených bezpečnostních spínačů?

    1. Kvalitní obal pro lepší čištění

Bezpečnostní spínač monitoruje bezpečnost provozu různými způsoby. Kvalitní výrobky nejčastěji používají monitorovací systém na způsob nucených vedených kontaktů. Jedná se o možnost, která poskytuje nejvyšší úroveň zabezpečení nejen podle vyhlášky. Spínací kontakt je totiž zapojen do série. Mohou tedy fungovat i v případě zkratu či jiné poruchy některého z nich.

Spínače jsou nejčastěji dodávány v plastových nebo ocelových pouzdrech. Materiál obalů je vybírán podle toho, do jaký provoz bude střežit. Ať už ale zvolíte jakýkoliv materiál, můžete si být jistí, že je odolný vůči korozi a působení dalších vlivů. Ty by v opačném případě mohly omezit nebo zcela znemožnit funkčnost celého zařízení. Právě s bezpečnostním pouzdrem ale k něčemu takovému dojde jen ve zcela výjimečných případech. Výhodou nerezových pouzder je i možnost vysokotlakého čištění.

    1. Funkce i při selhání

Nejkvalitnější bezpečnostní spínače používají dvě relé s nucenými kontakty. Ty navíc mají vnitřní kontakty, která zajišťuje, že obě relé budou funkční kdykoliv to bude potřeba. Největší výhoda použití dvojice relé je především to, že mohou fungovat i po selhání jednoho ze spínačů. Tedy alespoň v krizovém stavu, který je potřeba co nejrychleji odstranit.

Takto řešené bezpečnostní spínače dokážou sami zajistit bezpečnost bez potřeby přídavných bezpečnostních modulů. Stačí vám tedy jedna krabička. Tu jednoduše propojíte se strojem nebo jiným zařízením a budete mít jistotu, že v případě potřeby ochrání vás i vaše zaměstnance. Pro větší bezpečnost je možné propojit i několik spínačů do jedné série.