Zajímavosti o hliníku, které vás dostanou

  • admin
  • Srpen 29, 2021
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Zajímavosti o hliníku, které vás dostanou

Hliník není tak nudný, jak si myslíte. V následujícím článku vám proto přinášíme několik zajímavostí, které jste o tomto kovu nevěděli.

O hliníku jste už určitě slyšeli. Jde o lehký kov šedé barvy, který je také dobrým vodičem. V následujících řádcích ale pro vás máme další zajímavosti o tomto kovu, o nichž jste zřejmě ještě neslyšeli.

Dražší než zlato nebo stříbro

Královská historie: Hliník byl ještě dražší než zlato a stříbro. Již v době Napoleona III. byl hliník známý a populární. Napoleon III. si totiž nechal večeři servírovat na hliníkových talířích. Hliník je jedním z nejmladších komerčních kovů a používá se jen asi 150 let. V porovnání s mědí jde o opravdového mladíka. Měď se totiž používá už neuvěřitelných devět tisíc let!

Hliník je silný, ale lehký – jeho hmotnost je pouze 1/3 z hmotnosti oceli. Proto se 25 % hliníku po celém světě využívá ve stavebnictví. Pokud jste někdy letěli letadlem Boeing-747, cestovali jste s 67 tunami hliníku. I přesto se jej vyplatí recyklovat. Kovošrot Plzeň nebo jiný výkup hliníku Plzeň vám za něj zaplatí nemalé částky. I díky jeho nízké hmotnosti je tak dobře ohodnocený. Jakmile vám nějaký odpadní hliník zbyde, vyhledejte kovosrot Plzen nebo váš nejbližší kovošrot. Rozhodně se vám to vyplatí.

Vhodný nejen na plechovky

Množství energie, které se využije pro recyklaci hliníku je o 95 % nižší než energie spojená s vytěžením hliníku rudy. Přestože je hliník efektivně recyklovatelný, do popelnic se vrátí pouze 55 % hliníkových plechovek. Hliník je vysoce reflexní kov a používá se při výrobě dalekohledů. Hliník nabízí bezkonkurenční ochranné vlastnosti – dokáže zabránit průchodu vlhkosti, bakteriím, mikroorganismům, světlu, kyslíku a dalším plynům. Z tohoto důvodu se hliníková fólie používá k výrobě ochranných obalů léčiv.

Minimální životnost hliníku je 80 let. Lze ho používat v širokém teplotním rozsahu od -80 °C do +300 °C bez ztráty jeho vlastností. Nejpevnější je hliník v mrazech, a proto je hojně používán v chladných oblastech (např. Sibiř nebo Rusko). Hliník je velmi flexibilní, takže je odolný vůči nárazům způsobených větrem.