Vydejte se objevit krásy chorvatského ostrova Istrie

  • admin
  • Srpen 24, 2020
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Vydejte se objevit krásy chorvatského ostrova Istrie

Velký trojúhelníkový poloostrov směřující dolů na sever Jadranu, Istrie (v chorvatštině „Istra“) představuje chorvatský cestovní ruch v jeho nejrozvinutějším a nejrozmanitějším smyslu. V posledních desetiletích zajistila blízká oblast regionu západní Evropy roční příliv turistů hledajících slunce, přičemž Italové, Němci, Rakušané a Slovinci přispěli k modernizaci hotelů a jiných typů ubytování.

Istrijské pláže – často skalnaté oblasti, které byly zabetonovány, aby poskytovaly rovný povrch, na kterém se rozléhají – postrádají přitažlivost nekonečných zátok, které najdete na dalmatských ostrovech. Přesto však cestovní ruch udělal jen málo, aby zničil kouzlo istrijského pobřeží, s městy, která jsou propletená uličkami, kolem kostelů s kopulí. Istrie je místem, kde vyjde dovolená levně.

Pozůstatky Římanů a Italů

Kulturní odkaz Istrie je složitá záležitost. V minulosti žili Italové v pobřežních městech, zatímco ve venkovských oblastech dominovali Chorvati. Navzdory vyhoštění po druhé světové válce existuje zde stále ještě velká italská komunita a italština je do značné míry druhým jazykem poloostrova.

S jeho amfiteátrem a dalšími římskými památkami je přístav Pula na jižním cípu poloostrova největším městem Istrie a dobrou základnou pro další průzkum; mnoho z nejzajímavějších míst na Istrii je odtud jen kousek autobusem.

Na západní straně Istrijského poloostrova jsou hezká města jako Rovinja Novigrad s jejich dlážděnými piazzy, malebnými domy a zadními uličkami. Poreč je na půli cesty mezi těmito dvěma místy, ale pokud jedete během sezóny, nabízí prostředí středomořského kouzla. Počasí v Chorvatsku přeje výletům i mimo sezónu.

Vnitrozemská Istrie nemohla být více odlišná – historická kopcovitá města jako Motovun, Grožnjan, Oprtalj a Hum vypadají jako zbytky z jiného století, napůl opuštěné přírůstky starověkého kamene vysoko nad bohatými zelenými pastvinami a lesy.