V USA bylo ve 20. století možné poslat poštou i dítě

  • admin
  • Listopad 24, 2020
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem V USA bylo ve 20. století možné poslat poštou i dítě

Amerika byla divoká ještě začátkem minulého století. Důkazem může být fenomén, který odstartoval v roce 1913 – posílání dětí poštou.

Začátky bývají krušné. Přeprava zásilek do zahraničí by o tom mohla vyprávět. Ještě na začátku minulého století jste totiž mohli poštou poslat i děti. Stačilo je řádně zabalit a označit.

Levnější než lístek na vlak

Poštou se dá poslat celá řada kuriozit. Nebezpečné věci sice neprojdou přes celní správu, stále ale máte relativně volné ruce. Oproti začátkům 20. století v USA to je ale jen slabý odvar. Vedle klasických balíčků jste tam totiž poštou mohli poslat i vlastní dítě! Jak je to možné a proč by to vůbec někdo dělal? Odpověď je jednoduchá – daly se tak výrazně ušetřit peníze.

Pokud rodiče cestovali i s dětmi na dlouhé vzdálenosti, bylo by poměrně drahé brát je s sebou vlakem. Přeprava zásilky ovšem tak drahá nebyla. Proto je stačilo zabalit do balíčku a poslat je na adresu, kam sami cestovali. Dítě tímto způsobem bylo možné poslat i k příbuzným na prázdniny, tam i zpět za výhodnější cenu než v případě jiných přepravních způsobů.

Fenomén ukončil až zákaz

Co tuto roztodivnou éru odstartovalo? Bylo to rozhodnutí státní pošty o velkoobjemových balících. V roce 1913 se totiž dramaticky zvýšil zájem o přepravu zásilek. Vyšší poptávku zaznamenala i mezinárodní přeprava. Problém nastal především na americkém venkově, kde byla cena za odeslání balíku velice nízká. Alespoň v porovnání s lístkem na vlak, který v té době stál jeden celodenní plat.

Netrvalo dlouho a první případ byl na světě. Už v únoru 1913 se pokusil jeden muž ve vesnici Glen Este odeslat svého malého syna k babičce jako balík. Dodržel i omezení, které říkalo, že balík musí vážit maximálně pět kilogramů. Jeho syn i s řádným balením a poštovní známkou vážil 4,9 kg. Tamní pošťák tak neměl na výběr a musel zásilku doručit. Rodiče cesta jeho syna vyšla na pouhých 50 centů, pojistka pak na dvojnásobek. Právě tento případ odstartoval mediální senzaci a lavinu dalších zásilek s dětmi. Zákaz přepravy lidí poštou v roce 1915 ale tento fenomén ukončil.