Patent, ochranná známka nebo průmyslový design? Jaký je mezi nimi zásadní rozdíl?

  • admin
  • Červenec 29, 2022
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Patent, ochranná známka nebo průmyslový design? Jaký je mezi nimi zásadní rozdíl?

Ať už se bavíme o jakémkoliv z pojmů, které jsme představili v nadpise, tak se všeobecně bavíme o ochranných mechanismech, které se používají v rámci obchodů. Představte si, že jste vyvinuli v rámci společnosti nějaký druh produktu, nebo výrobní proces, který dokáže oproti konkurenci přesáhnout kvalitou nebo zisky.

Automaticky tak máte strach, že se konkurence nápadu ujme a začne jej zneužívat ve svůj prospěch. Inu, to je nejčastějším problémem, protože podnikatelé jsou nejkvalifikovanější zlodějové nápadů. Pojmy, které najdete v nadpise, jsou ale efektivní ochranou přes takovými problémy.

Všeobecně známé patenty, na co je užívat?

Patent víceméně personalizuje nějaký proces, nebo dokonce i produkt. Dá se skoro říct, že se dá patentovat ledacos. Pravdou také je, že patentů rozhodně není zrovna málo a po světě je najdeme ve všech sférách výroby a průmyslu. Sám patent je vázaný na osobu či osoby, nebo může být vázaný také na společnost. Vždycky je přitom zárukou toho, že co je popsáno v patentu, tak nemůže jiný využít. Například speciální výrobní proces, které jsou, co se týče patentů velice časté.

Ochranná známka kryje vaši identitu

Představte si, že by mohl kdokoliv kdykoliv dávat na falšovanou obuv loga výrobců jako Nike nebo Adidas. Rozeznat originál a falsifikát by pak skoro nešlo. A to je ten důvod, pro je na trhu již dlouhé roky ochranná známka. Ochranná známka se může týkat loga, nebo jakékoliv jiné části identity. Zaručuje vám, že nemůže někdo jiný zneužít například vaše logo, váš slogan nebo jednoduše název společnosti. Ochranná známka se ale vždy musí stahovat nej na to, co se dá individualizovat.

Průmyslové designy, v čem spočívají?

Představte si, že se zabýváte výrobou světlometů pro automobily. V rámci návrhu ale vymyslíte tvar, který má mnohem lepší aerodynamiku či jiné vlastnosti. V tento moment běžně přichází na řadu průmyslový vzor. Oproti ostatním zmíněným se mnohem více týká konkrétní věci, nežli „duševního vlastnictví“. Vztahuje se totiž na konkrétní design výrobku, který tak zabraňuje v kopírování ostatním.