Než budete řešit roční hlášení za odpady, zjistěte, co přinesl nový zákon

  • admin
  • Srpen 30, 2021
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Než budete řešit roční hlášení za odpady, zjistěte, co přinesl nový zákon

Když už si myslíte, že máte všechny zákonné povinnosti vyřešené, vždy se objeví nějaká další, které musíte čelit. Podnikatelé i firmy přirozeně produkují odpad. Některé ho však produkují velké množství a tak vznikla zákonná hranice, respektive limit pro produkci odpadu, od kterého je třeba zpracovávat roční hlášení za odpady a posílat ho na ISPOP. Rok 2021 přinesl mnoho nového, třeba zákon o odpadech 541/2020 Sb., který přináší zásadní změny, které však vůbec nejsou negativní, spíše naopak.

Jaké změny nový zákon o odpadech přinesl?

Průběžná evidence odpadu vždy platila pro všechny, ale povinnost zpracovávat roční hlášení za odpady a posílat ho na ISPOP měl doposud každý subjekt, který za kalendářní rok vyprodukoval přes 100 tun běžného nebo 100 kilogramů nebezpečného odpadu. Novou změnu je vyšší limit u nebezpečného odpadu, který se navýšil na 600 kilogramů. Celá řada menších producentů nebezpečného odpadu už tedy roční hlášení nemusí řešit. Průběžnou evidenci však musí řešit stále, je důležitá jako důkaz, že zákonný limit nepřekračujete. Co se týče limitu u běžného odpadu, ten zůstal na 100 tunách.

Velkou změnou je změna termínu. Tušíte, do kdy je třeba odeslat roční hlášení za odpady 2021? Je to nově do 28.2., dříve to bylo jen do 15.2. Termín se tedy prodloužil až do konce února.

Proč přenechat roční hlášení zkušené firmě?

Ne každý se v problematice odpadu dobře orientuje a je mnoho lidí, kteří v tom mají zmatek nebo je to pro ně velká zátěž navíc. Mnoho živnostníků, společností i obcí se obrací na specializovanou firmu na Rocnihlaseni.cz, která převezme starosti s byrokracií kolem odpadů za ně. Dokonce i vy můžete mít roční hlášení za odpady zpracované od odborníků. Neváhejte se na firmu obrátit, jde o levnou službu, která vám ušetří mnoho času i starostí.