Čtení není jenom pro děti. S čím vším může pravidelné čtení pomoci dospělým?

  • admin
  • Prosinec 5, 2022
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Čtení není jenom pro děti. S čím vším může pravidelné čtení pomoci dospělým?

Spousta dospělých dělá zásadní chybu v jedné věci. A to v tom, že zatím co po svých dětech žádají minimálně pravidelné čtení, tak sami přitom knihu dlouho neviděli. Čtení je ale jednou z věcí, které mají pro člověka doslova celoživotní přínos.

I dospělí by tak měli číst i navzdory tomu, že nemusí mít zrovna tolik volného času. Jenže dejme si ruku na srdce, po celém dni si vždy můžeme najít deset minut na poležení se svojí oblíbenou knihou.

Slovní zásoba se stále musí rozvíjet

Rozvíjení slovní zásoby není rozhodně jenom věcí, která se týká dětí. Zcela naopak jsou děti jednou z těch skupiny, pro které je to dobrým základem, ale dospělí mohou částečně slovní zásobu i ztrácet, pokud ji nepoužívají, nebo s ní nejsou alespoň trošku v kontaktu. Z toho důvodu byste tak měli i jako dospělí nahlédnout do knižní databáze a najít si jednou za čas knihu, která by vám mohla pomoci s příjemným trávením volného času.

Méně modrého světla a elektroniky

Spousta lidí to řeší tak, že když už jdou číst, tak si otevřou články online a učí se, vzdělávají, nebo zkrátka baví jenom elektronickou formou. Mezi knihami a elektronikou je ale velký rozdíl v tom, co vnímáme. Pokud se rozhodneme najít si čas na svoje nejoblíbenější knihy před spánkem, tak můžeme dostat další zásadní výhodu.

A to tu, že značnou část času před svým spánkem budeme trávit zcela bez kontaktu s elektronickým světlem. Díky tomu se tak vyhneme hlavně produkci modrého světla, které zpomaluje vyplavování hormonů zodpovědných za kvalitní usínání i spánek.

Psychické i fyzické uvolnění

Samotné uvolnění od stresu je něco, co nám dokáže přinést jenom málo zdrojů. A dvojnásob v tom světle, že pro drtivou většinu lidí elektronika znamená i pracovní nasazení. Přitom žebříčky knih nabízí takové množství zajímavých titulů, které nám umožní trávit volný čas, aniž bychom potřebovali chytré technologie. Příjemné poležení v horké vaně, jenom tak na gauči, nebo dokonce při hudbě. To jsou jenom jedny z velice mnoha možností, za kterých vám mohou knihy přinést také psychické a fyzické uvolnění od každodenního stresu.