Chcete lepší spánek? Tak začněte číst knihy

  • admin
  • Duben 25, 2022
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Chcete lepší spánek? Tak začněte číst knihy

Kvalita spánku závisí na celé řadě faktorů. Věděli jste ale, že pouhým čtením knih ho můžete výrazně zlepšit? V tomto článku vám řekneme, jak je to vůbec možné.

Čtení knih je spojováno s celou řadou benefitů. Určitě jste slyšeli o tom, že vám pomohou zvýšit vaši inteligenci, nebo zlepšit sociální schopnosti. Jedna nenápadná výhoda vyplývající z této aktivity přitom bývá mnohdy přehlížena – a to vyšší kvalita spánku.

Nemůžete usnout? Odložte telefon

O tomto tématu toho bylo řečeno už hodně. Opakování je ale matka moudrosti, tak proč si to nepřipomenout. Chodit spát s telefonem v ruce není moc dobré. Modré světlo vyzařující z monitoru rozhodně kvalitní spánek nepodpoří. Jenže čím dál více lidí v dnešní době nepustí svůj mobil z ruky. A to ani v posteli. Jestliže tedy začnete číst knihy, budete mít oproti zbytku špatně spící populace jednu velkou výhodu.

Co se mobilních telefonů týče, tak spojení mezi špatným spánkem a jeho používáním v posteli už bylo několikrát prokázáno. Na internetu i v odborných časopisech najdete celou řadu studií, v nichž se o negativních účincích dočtete. Jaký vliv ovšem má čtení knih? V první řadě tím omezíte modré světlo, které pro kvalitní spánek rozhodně není přínosem. A v řadě druhé zvýšíte produkci melatoninu – hormon zodpovědný za kvalitní spánek.

Přirozená produkce spánkového hormonu

Právě tento hormon vám říká, že nastal čas jít spát. A kniha jeho produkci rozhodně potlačovat nebude. Jestliže si tedy vytvoříte před spaním zvyk a budete si pravidelně číst, výrazně tím zvýšíte kvalitu vašeho spánku. Tím pádem i celkovou kvalitu vašeho života celkově. Strávit totiž většinu dne v ospalém stavu rozhodně není nic příjemného.

Kde ale najít kvalitní tituly na čtení? Je to jednoduché. Databáze knih vám s tím pomůže. Knižní databáze ČBDB vám ukáže cestu k tisícům nových i prověřených titulů. Z nich si následně můžete vybírat podle preferovaných žánrů nebo autorů. Jestliže tedy nevíte, co číst, zamiřte na tento portál. Pokud se ponoříte do nabitých archivů, určitě tam najdete nějaký zajímavý kousek na čtení.